Numer projektu: 2021-1-RO01-KA220-VET-000034674
Czas realizacji: 15.02.2022- 14.02.2024
Program pomocowy: Erasmus+
Opis projektu
W ciągu ostatnich dwóch dekad UE doświadczyła ogromnej zmiany: z gospodarki pracochłonnej stała się gospodarką zorientowaną na innowacje. Ta transformacja doprowadziła do kilku zmian w społeczeństwie. Jedną z nich jest konieczność wdrożenia przez menedżerów MŚP metodologii pracy opartej na współpracy i zaangażowania pracowników w proces podejmowania decyzji, co ma na celu umożliwienie im wykorzystania swoich umiejętności w praktyce i osiągnięcia realnych korzyści, które mogą pomóc im w poprawie ich zdolności.
Jednakże niezdolność menedżerów do stworzenia odpowiedniego środowiska innowacyjnego i zapewnienia optymalnego wykorzystania zasobów i kompetencji w ramach organizacji jest powszechnym zagrożeniem dla trwałości i wzrostu MŚP, zwłaszcza w branżach o niskim stopniu zaawansowania technologicznego, którym brakuje kultury innowacyjności.
Niniejszy projekt ma na celu rozwiązanie tego problemu poprzez pomoc menedżerom MŚP w rozwijaniu kompetencji w zakresie innowacji (szczególnie w sektorach o niskim stopniu zaawansowania technologicznego), pomoc w rozwijaniu kultury innowacyjności, a także pomoc w efektywnym wykorzystaniu dostępnych zasobów w celu zwiększenia wydajności i trwałości firmy.
Grupa docelowa projektu:
- Menedżerowie MŚP należący do branż o niskim poziomie zaawansowania technologicznego
- Organizacje VET
- Organizacje wspierające MŚP
Rezultaty projektu:
- R1: Metodologia i narzędzia InC – zbiór najlepszych praktyk i rekomendacji ekspertów związanych z zaangażowaniem w kulturę innowacji.
- R2: Karty innowacji InC – narzędzie do kształtowania wiedzy przez menedżerów MŚP na temat kluczowych pojęć dotyczących innowacji i kultury innowacji.
- R3 Program rozwoju kompetencji InC – program przygotowujący uczestników do nauki o 5 kluczowych obszarach tworzenia kultury innowacji w MŚP.
- R4: Ćwiczenia z kultury innowacyjności InC – zbiór praktycznych zadań dla menedżerów MŚP do codziennej realizacji, oparty na indywidualnym systemie wykonywania zadań.
- R5: Platforma internetowa InC – interfejs projektu wymagany do dostarczenia powstałych rezultatów użytkownikom w wysoce zintegrowany sposób.
Partnerzy:
Consiliul National at Interpriderilor Private Mici si Mijlocii din Romania – Arad, Rumunia (koordynator)
Danmar Computers SP Zoo – Rzeszów, Polska
Asociación Valencia Innohub – Walencja, Hiszpania
E&D Knowledge Consulting LDA – Covilha, Portugalia
Asociatia de Dezvoltare Economico-Sociala – Curtea de Arges, Rumunia