Numer projektu: 2021-2-DE02-KA220-VET-000048914
Czas realizacji: 01.04.2022 – 31-05-2024
Program pomocowy: Erasmus+
Opis projektu
Projekt dotyczy potrzeby budowania odporności wśród pracowników służby zdrowia i rozwijania indywidualnych strategii radzenia sobie z problemami związanymi z określonymi czynnikami ryzyka dla zdrowia psychicznego. Niezwykle wymagający obszar pracy wymaga indywidualnego podejścia w celu wprowadzenia prozdrowotnego stylu życia. Aby trwale wprowadzić zdrowy styl życia, konieczna jest zmiana zachowań związanych z treningiem, często towarzyszy temu proces zmian, który należy wspierać. W tym celu należy podnosić świadomość znaczenia samoopieki i wzmacniać poczucie własnej skuteczności. Pracownicy służby zdrowia są narażeni na fizyczne i psychiczne obciążenia (czynniki ryzyka) związane z warunkami pracy. Nawet jeśli poziom wiedzy o zdrowiu jest wysoki, podejmowanie i podtrzymywanie zachowań prozdrowotnych jest utrudnione ze względu na różne godziny pracy, w tym nocne zmiany lub spontaniczne działania, duże obciążenie pracą oraz obciążenia emocjonalne i psychiczne. Włączenie zachowań prozdrowotnych do codziennego życia wymaga zmian osobistych (wewnętrznych), które nie są łatwe do wprowadzenia. Dlatego konieczne jest podnoszenie wewnętrznej motywacji i wspieranie pracowników służby zdrowia za pomocą możliwych do realizacji strategii zdrowszego życia, dzięki którym dłużej pozostaną w pracy (i w sektorze zdrowia). W projekcie WeCare chcemy stworzyć aplikację mobilną dla pracowników służby zdrowia, która może być używana jak (kieszonkowy) trener i jest dostępna zawsze i wszędzie, aby natychmiastowo wspierać, promować, szkolić i dbać o dobre samopoczucie psychiczne w konkretnych sytuacjach zawodowych.
Grupa docelowa projektu:
- Pracownicy służby zdrowia
- Pracodawcy, związki zawodowe, decydenci polityczni, podmioty zaangażowane w promocję zdrowia, takie jak kasy chorych i inne podmioty.
Rezultaty projektu:
- R1: Analiza wymagań – aby stworzyć odpowiedni rezultat o wysokiej użyteczności, musimy określić zakres i możliwości aplikacji pod kątem tego, co może realistycznie zapewnić i w jaki sposób zostanie to osiągnięte. Oznacza to, że musimy dokładnie przeanalizować i zdefiniować aspekty aplikacji przed rozpoczęciem procesu jej tworzenia.
- R2: Aplikacja WECARE – Głównym rezultatem tego projektu będzie aplikacja WECARE, która wspiera zdrowie psychiczne pracowników służby zdrowia w spersonalizowany, niskoprogowy i bezpośredni sposób. Celem WECARE App jest łagodzenie stresu związanego z pracą, wynikającego z warunków pracy specyficznych dla sektora opieki zdrowotnej.
- R3: Rekomendacje – Aby wyniki i ustalenia naszego projektu były dostępne i znane sektorowi opieki zdrowotnej, a także innym obszarom życia społecznego i zawodowego, podsumowujemy je w dokumencie zatytułowanym Rekomendacje dotyczące działań w zakresie promocji zdrowia i możliwości ich przeniesienia do innych sektorów.
Partnerzy:
JOHANNITER-UNFALL-HILFE EV – BERLIN, Niemcy (koordynator)
JOHANNITER OSTERREICH AUSBILDUNG UND FORSCHUNG GEMEINNUTZIGE GMBH – WIEN, Austria
ZWIĄZEK ZAWODOWY SEBIJSKICH LEKARZY I FARMACEUTÓW – BELGRADE, Serbia
DANMAR COMPUTERS SP ZOO – RZESZÓW, Polska
CONSIGLIO NAZIONALE DELLE RICERCHE – RZYM, Włochy