TOUCAN – Przyszłość turystyki bez „śladu węglowego”

TOUCAN – Przyszłość turystyki bez „śladu węglowego”
Numer projektu: 2021-1-PL01-KA220-VET000025053
Czas realizacji: 01.01.2022 – 01.01.2024
Program pomocowy: Erasmus+

Opis projektu

Projekt będzie szkolił profesjonalistów z sektora turystycznego w zakresie promowania rozwiązań gospodarki cyrkularnej w ich firmach, aby uczynić sektor turystyczny bardziej zrównoważonym i zgodnym z celami środowiskowymi ustanowionymi przez UE. Ponadnarodowy wymiar projektu ułatwi wymianę dobrych praktyk i pomysłów we wszystkich krajach uczestniczących w projekcie. Brak umiejętności w zakresie ochrony środowiska wśród specjalistów z branży turystycznej jest zjawiskiem europejskim i powinien być rozwiązywany w sposób ponadnarodowy. Dwa z czterech priorytetów działań ustanowionych w polityce turystycznej UE to rozwój zrównoważonej turystyki i przedstawianie miejsc docelowych UE jako zrównoważonych opcji turystycznych. Duży napływ turystów powoduje duże obciążenie środowiska w lokalnych społecznościach, takie jak nadmierne wykorzystanie jednorazowych tworzyw sztucznych, nadmiar odpadów, nadmiar resztek jedzenia oraz wyższą emisję dwutlenku węgla z powodu dodatkowej energii zużywanej na zaspokojenie dodatkowych potrzeb. W związku z powyższym, celem projektu jest wzmocnienie rozwoju zawodowego MŚP i młodych przedsiębiorców oraz trenerów VET poprzez przyjęcie lub podniesienie wiedzy i umiejętności w zakresie implikacji koncepcji niskoemisyjnej do współczesnej rzeczywistości branży turystycznej.

Grupy docelowe:

Grupy docelowe projektu TOUCAN wypełnią lukę pomiędzy potrzebami przedsiębiorstw turystycznych w zakresie praktyk gospodarki cyrkularnej, a istniejącymi możliwościami pracowników i sektora VET. Projekt jest skierowany w szczególności do pracowników, właścicieli przedsiębiorstw hotelarskich, organizacji pozarządowych, które chcą promować proekologiczne postawy w przedsiębiorstwach, decydentów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat gospodarki cyrkulacyjnej oraz lokalnej społeczności, która chce cieszyć się lepszym środowiskiem w obszarach, gdzie turystyka stanowi duże obciążenie dla środowiska. Partnerzy zaangażowani w projekt TOUCAN prowadzą działalność związaną zarówno z turystyką, jak i z ochroną środowiska. Wszyscy partnerzy usytuowani są pomiędzy sektorem edukacji a rynkiem pracy.

Rezultaty projektu:

PR1: Rozwiązanie m-learningowe TOUCAN dla sektora turystycznego w celu zmniejszenia śladu węglowego.

PR2: Implementacja i walidacja tej tematyki w otwartych zasobów edukacyjnych. Celem projektu tego jest więc wzmocnienie rozwoju zawodowego MŚP i młodych przedsiębiorców oraz trenerów VET poprzez przyjęcie lub poprawę wiedzy i umiejętności w zakresie implikacji koncepcji niskoemisyjnej do rzeczywistości nowoczesnego przemysłu turystycznego.. Obszarami badawczymi objęte zostaną: Zielona recepcja, czyli podstawy niskoemisyjnej działalności turystycznej. Niskoemisyjne planowanie działalności i usług turystycznych. Oszczędność energii w miejscu zakwaterowania. Rola agroprzedsiębiorców w procesie niskoemisyjnym oraz typowe zadania organizatorów turystyki i przewodników w rozwoju procesów niskoemisyjnych.

Partnerzy:

Politechnika Rzeszowska – Rzeszów, Polska (Koordynator)

DANMAR Computers – Rzeszów, Polska

GRANTXPERT CONSULTING LIMITED – Nikozja, Cypr

Mindshift Talent Advisory lda – Lizbona, Portugalia

Associazione „Submeet – incontrarsi per crescere” – San Salvo, Włochy

YASAR UNIVERSITESI – Izmir, Turcja

ASSERTED KNOWLEDGE OMORRYTHMOS ETAIREIA – Ilioupoli, Grecja

Strona internetowa: https://toucan.erasmus.site/